METODY NAPRAW PDR: “push and pull”


Pierwsza metoda “Push” to masowanie blachy za pomocą narzędzi potocznie zwanych “kijami” wykonanych specjalnie do tego celu z odpowiednich gatunków stali o różnym kształcie i sprężystości. Naprawa polega na masowaniu blachy od wewnątrz w celu przywrócenia jej pierwotnego kształtu. W celu uzyskania dostępu do spodniej strony uszkodzenia wykorzystuje się otwory technologiczne pojazdu a w konieczności demontuje pojedyncze elementy karoserii na przykład lampę w celu naprawy błotnika lub podsufitkę przy uszkodzeniach dachu. Demontaż nie zawsze jest konieczny i zależy od wielu czynników, ale musi to ocenić doświadczony technik usuwania wgnieceń.

W porównaniu do klasycznej metody naprawy blacharsko-lakierniczej są to oszczędności rzędu 50-70%.

Druga metoda “Pull”, tzw. “klejowa”, jest kompletnie bezinwazyjna i polega na wyciągnięciu wgniecenia przy pomocy specjalnie do tego skonstruowanych narzędzi oraz kleju o odpowiednich własnościach fizycznych. Zróżnicowana wielkość, sprężystość oraz twardość tzw. “grzybków” umożliwia naprawy różnych uszkodzeń, zarówno małych, obłych wgnieceń np po gradobiciu jak i dużych uszkodzeń o ostrych kształtach.

Metody “push i pull” są wymienne a ich zastosowanie uzależnione od rodzaju i skali uszkodzenia. W obu przypadkach ważnym narzędziem jest światło dające pożądane refleksy oraz umożliwiające precyzyjną naprawę. Stosuje się tu lampy o specyficznych właściwościach świetlnych oraz różnych barwach światła.

Nasi specjaliści naprawiają dziesiątki uszkodzeń miesięcznie.


Pomimo zastosowania specjalistycznych narzędzi najważniejszym elementem procesu jest jednak człowiek. Usuwanie wgnieceń wymaga wielkiej precyzji i dokładności a każde uszkodzenie jest inne i specyficzne. Tylko od umiejętności i doświadczenia Technika Usuwania Wgnieceń zależy jakość usługi. Jego kompetencje oraz doświadczenie są w tym procesie nieocenione.


W BTI AUTO stosujemy technologie PDR od 5 lat i jesteśmy niekwestionowanym liderem w regionie. Nasi doświadczeni specjaliści naprawiają dziesiątki uszkodzeń miesięcznie oszczędzając naszym klientom czas i pieniądze. W porównaniu do klasycznej metody naprawy blacharsko-lakierniczej są to oszczędności rzędu 50-70%.